Saç sağlığı açısından beslenmenin önemli olduğu ve çok düşük

Saç sağlığı açısından beslenmenin önemli olduğu ve çok düşük kalorili sıkı diyetlerin saç kaybına neden olabileceği belirtildi.

        Trabzon'da faaliyet gösteren Flormed 'Saç Ekimi ve Güzellik Merkezi'nden Dr. Tarkan Kalaycıoğlu, saçın bakımında beslenmenin önemine işaret ederek, "Dengeli ve yavaş kilo vermeyi sağlayan diyetler tercih edilmeli, aksi taktirde saç dökülmeleri görülebilir" dedi.

        Saçın temel yapısının proteinlerden oluştuğunu ve bu nedenle saç sağlığında beslenmenin çok önemli olduğunu kaydeden Dr. Kalaycıoğlu "Saçın temel yapısı proteinlerden oluştuğundan günlük ihtiyacımız olan protein miktarının bir kısmı hayvansal kaynaklardan bir kısmı da bitkisel kaynaklardan olmak üzere alınması saç sağlığı açısından da önemlidir. Bitkisel proteinlerden en önemlisi olan soya proteini saç uzamasını artırdığı ve saçı güçlendirdiği kanıtlanmıştır.


        Bu anlamda bitkisel protein olarak soya fasulyesi önerilebilir. Mercimek ve bezelye ve hatta buğday yada çavdar unundan yapılan ekmek de diğer bitkisel protein kaynaklarıdır. Bunun dışında dana yada kuzu eti, balık, tavuk eti, yumurta süt ve süt ürünleri önerilebilecek hayvansal protein kaynaklarıdır. Günlük diyetimizde bu gıdalardan bir kısmı sebze bir kısmı hayvansal olarak alınması gerekmektedir. Hayvansal kaynaklardan balık eti protein dışında zengin mineral ve vitamin içeriği dolayısıyla özellikle önerebileceğimiz hayvansal protein kaynağıdır” diye konuştu.

        Saç için önem arzeden vitaminlerden biyotinin baklagiller, et ürünleri, süt ve ürünleri, yumurta, balık ve patateste bulunduğunu kaydeden Kalaycıoğlu “Saç için önemli diğer bir besin silika olup patates kabuğu, yeşil ve kırmızı biber ile salatalıkta bolca mevcuttur. Bilindiği üzere demir kanda oksijen taşıyan protein olan hemoglobinin yapısında mevcut olup eksikliği anemiye, anemide saç dökülmesine sebeb olabilmektedir. En zengin demir kaynağı kırmızı ettir. Bunun dışında koyu sebzelerde, meyvelerde, karaciğer ve sakatatlarda da bol demir vardır.

        Beslenme konusunda unutulmaması gereken bir husus da çok düşük kalorili sıkı diyetlerin saç kaybına neden olabileceğidir. Bu yüzden bu tür diyetler yerine dengeli ve yavaş kilo vermemizi sağlayan diyetleri tercih etmeli ve diyetin yanında mutlaka spor da yapmalıyız" şeklinde konuştu.

İha

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır