Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Arslan, bebeklere 7. aydan itibaren balık yedirilmesi gerektiğini söylüyor.

Prof. Dr. Arslan, balığın beyin ve göz gelişimine olumlu etkisi olduğunu belirtiyor.

Yetişkinlerin özellikle de bebek ve çocukların haftada iki kez balık yemesini öneren Arslan şöyle konuşuyor: "Sindirimi kolay olduğu için 7'nci aydan itibaren bebeklere balık haşlanarak ya da püre halinde yedirilebilir.

 

Bebek çiğnemeye alıştıktan sonra bu tür gıdaları masada yiyebilir. Balık, çok nadiren alerji yapan bir besindir. O nedenle taze balık güvenle tüketilebilir.

Çocukların beslenme çantasına da haftada iki kez sandviç ekmeği içinde balık konulabilir. Balık, özellikle okul çağlarında fosfor ve mineral açısından zengin olduğu için kemik gelişimine katkı sağlar.''

 

Öte yandan Prof. Dr. Arslan, balığın aşırı tüketilmemesi konusunda uyarıyor. Balığın kararında tüketilmesi gerektiğini ifade eden Arslan, her şeyin fazlasının zararlı olduğunu söylüyor. Arslan, balığın yağda kızartma yerine buğulama, fırında ızgara şeklinde tüketilmesi tavsiyesinde bulunuyor.

 

ZAMAN

 

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır