Türk kültüründe önemli bir yeri olan, Allah'tan yardım dileme, çocuk talebi, ömür dileği gibi dua mahiyetindeki İslami motifli ninnilerin, çocuk ve anne için önemli bir rahatlama ve psikoterapi aracı olduğu bildirildi.

Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Psikolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdülkerim Bahadır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk kültüründe önemli bir yeri olan ninnilerin, kültürümüzü biçimlendiren, gelecek nesillere aktarılmasını sağlayan önemli bir araç olduğunu söyledi.

Ninnilerin zamanın yaşantısını, gelenek ve göreneklerini geleceği aktardığını ifade eden Bahadır, Türk kültüründe ilahi, ağıt, mani, tekerleme, türkü ve şarkı gibi birçok türde ninnilerin bulunduğunu belirtti.

''Ninniler anne ve çocuk için psikolojik rahatlamaya neden oluyor''

Bahadır, Türk kültüründe dua içeren, Allah'ın yüceliği ve lütufları ile ilgili, meleklerden, peygamberlerden yardım dileğinde bulunulan, şehitliği konu edinen çok sayıda dini motifli ninni bulunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Bu ninnilerden bazıları, uzun ömür dileme, çocuk talebi, Allah'tan yardım dileme, yokluktan korunma, Hz. Muhammed, Hz. Ali ve Hz. Osman ile ilgili dua mahiyetinde olan ninnilerdir. Bu gibi özellikle dua mahiyetindeki İslami motifli ninniler, insanın ruhsal kodlarına uygun düşen musiki ile dinleyeni teskin ve tatmin ediyor. Ninniler, psikolojik anlamda hem anne hem de çocuk için tam bir psikoterapidir. Ninniler, bilgi anlamında olmasa da bebeğe bir duygusal aktarıma neden oluyor. İlerleyen yaşlarında da bu dini motifli ninnilerle büyüyen çocuklarda bir 'öze dönüş' gerçekleşiyor. Yaklaşık 20 yıl öncesine kadar özellikle kırsal kesimde büyüklerimizin yaygın olarak çocuklarına, torunlarına ninniler söylediğini biliyoruz. Ne yazık ki; modern hayatla içli dışlı olan yeni neslin, ninni kültüründen çok da haberli olduğunu söyleyemeyiz. Kırsalda halen torunlarına ninniler söyleyen dede ve nineler var ancak şehir hayatında ninni kültürünün gittikçe zayıfladığını söylemek durumundayız.''

''Yeni nesil ninni kültüründen uzak kaldı''

Yeni neslin artık ninnilerle değil daha çok Batı kaynaklı müziklerle büyüdüğünü anlatan Bahadır, ''Günümüzde televizyon başına kilitlenen çocukları, televizyondaki hareket çeşitliliği ve müzikle teskin etmeye çalışıyoruz. Ne yazık ki; modern hayatla içli dışlı olan yeni nesil, ninni kültüründen uzak kalmıştır'' diye konuştu.

Bahadır, yapılan araştırmaların ninnilerle büyüyen çocukların ilerleyen yaşlarında çevresiyle daha iyi iletişim kurduğunu, içinde bulundukları toplumda daha uyumlu ve uzlaşmacı olduğunu ortaya çıkardığını sözlerine ekledi.

AA

 

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır