Trabzon'un Beşikdüzü ilçesinde AGS Medikal tarafından kurulan ve ''endüstriyel diş implantı'' olarak adlandırılan yapay diş kökü fabrikası, seri üretime başladı.

Beşikdüzü Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulan fabrikanın seri üretime başlaması nedeniyle düzenlenen toplantıya, Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Beşikdüzü Kaymakamı Alaattin Aktaş ile AGS Medikal Genel Direktörü Görkem Serçe katıldı.

Vali Kızılcık, kent olarak ileri teknoloji gerektiren yatırımlara her zaman destek olduklarını, AGS Medikal'ın güçlüklere rağmen yaptığı yatırım ile ülke ekonomisine önemli bir kazanç sağlayacağını söyledi.

Yerli üretim olan implantların Trabzon üzerinden birçok ülkeye ihraç edilebileceğine işaret eden Kızılcık, ''İthalat yerine ihracat sayesinde ülkemizin cari açığının azaltılmasına da katkı sağlayacak. Sağlıklı yaşam dişlerden başlıyor. Hem sağlıklı hem de daha zengin bir Türkiye için benzeri yatırımları desteklemeye devam edeceğiz'' dedi.

Yaptıkları yatırım ile Türkiye'de sağlık endüstrisinde önemli bir adım attıklarını belirten AGS Medikal Genel Direktörü Serçe ise, dünyada 7 ülkenin sahip olduğu bu teknolojinin, kullanılan materyaller ve üretim süreçlerindeki hassasiyet nedeniyle titizlik gerektirdiğini vurguladı.

Pahalı bir yatırım olması nedeniyle çoğu ülkenin bu yatırımı yapamadığını anlatan Serçe, şunları kaydetti:

''Biz Türkiye'de bunu başardıktan sonra, artık pek çok sağlık gerecinin de üretilebilmesinin önünü açıyoruz. Gelişmiş ülkelerde implant kullanımı çok yaygın. Örneğin İtalya 1 milyon, Almanya 1,5 milyon, İspanya ise yılda 2 milyon adet implant tüketmekte. Ülkemizde ise henüz yolun başındayız. 2008 yılında AGS Medikal olarak bu sektörde işe başladığımızda yılda ortalama 80 bin adet implant tüketilmekteydi. 2011 yılına geldiğimizde tüketim adedi 3 yılda 3 katına çıkarak 250 bine yükseldi. Önümüzdeki 3 yıl içinde de aynı artış eğiliminin sürmesi ve ülkemizde tüketim miktarının 1 milyon adetlere ulaşması öngörülmekte.''

-TÜBİTAK ile yeni ürün çalışmaları-

Serçe, 2010 yılı verilerine göre dünyada diş hekimliğine yönelik ürün sektörü hacminin 13,8 milyar dolar olarak gerçekleştiğini ve bu rakamın 2,4 milyar dolarını implant pazarının oluşturuğunu belirterek, şöyle devam etti:

''Büyüyen bu pazarda iyi yerlere gelebilmek için ARGE faaliyetlerine çok önem vermekteyiz. Bu bağlamda TÜBİTAK ile çalışarak yeni ürün geliştirmek için çalışmalara başladık. Diş hastalıkları ve diş eksilmesi yüzünden, sadece diş sağlığı değil, sindirim sistemi, kalp ve damar hastalıkları, kanser gibi rahatsızlık riski de kötü beslenme dolayısıyla artıyor. Bu nedenle, Türkiye'de de üstün teknoloji ürünü implant kullanıldığı zaman pek çok hastalığın istatistiklerinin düşmesi bekleniyor.''

Fabrikanın tam kapasite ile çalışması halinde yılda 600 bin adet implant üretebileceğini ifade eden Serçe, ''Türkiye bugün yılda 250 bin implant ithalatı için 100 milyon Avro ödüyor. Biz, 20 kişinin çalıştığı bu fabrikada, yılda 100 bin adet farklı özelliklerde implant üreteceğiz. AGS Medikal, Türkiye'nin yanı sıra dünya ülkelerinde gelecek talepleri de karşılamak üzere tüm yatırımlarını tamamladı'' ifadelerini kullandı.

Serçe, konuşmasının ardından basın mensuplarına fabrikada yapılan üretim ve kullanılan cihazlarla ilgili çeşitli bilgiler verdi.

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır