Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyelerinin, kök kanal tedavisinde çamaşır suyuna alternatif yaratan gül karışımlı solüsyon çalışması 2 yıl sürdü.

Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ayşe Diljin Keçeci, kanal tedavisinde diş köklerindeki kanalları sterilize ve dezenfekte etmek için çamaşır suyu kullanıldığını anlatarak, şunları söyledi:

''Çamaşır suyunun yüzde 0,5 ile 2,5'lik konsantrasyonlarını rutin olarak kullanıyoruz. Fakat çamaşır suyu ve diğer yıkama solüsyonları ile kanal içi yıkama yaparken bir takım komplikasyonlar olabiliyor. Bunlardan en önemlisi alerji. Çamaşır suyuna alerjisi olan hastalarımızda bu solüsyonu kullanamıyoruz. Dolayısıyla antibakteriyel etkiyi yeterli derecede sağlayamıyoruz. Uzun yıllar bu sorunu aşabilmek için çeşitli bitkiler üzerinde çalışmalar yaptık. Vücuda daha az zararı olan maddelerle kök kanalının içindeki enfeksiyonu ortadan kaldırabilmenin yolunu aradık.''

Kekik suyu, üzüm suyu ve bazı bitkiler üzerinde araştırmalar yaptıklarını dile getiren Keçeci, Isparta'da kozmetik başta olmak üzere birçok sektörde kullanılan gül üzerinde de araştırma yaptıklarını söyledi.

Gülün koku ve ağrı giderici etkisi olduğunu vurgulayan Keçeci, ''Gülün kök kanallarının içinde en fazla bulunan mikroorganizma üzerindeki etkilerini araştırdık. Bu araştırmada gülün çamaşır suyu ile eşdeğer antibakteriyel etkisi olduğunu tespit ettik. Antibakteriyel özelliği ile birçok mikrop üzerinde öldürücü etkisi var. Gül ve başka bitkilerle birlikte kanal patı ve solüsyonu hazırladık'' diye konuştu.

KİMYASAL MADDELERİN YERİNİ ALACAK
Gülü özellikle hoş kokusu ve tadının güzel olması dolayısıyla tercih ettiklerini kaydeden Keçeci, gülün kanal içi tedavilerde kimyasal maddelerin yerini alabilecek özelliğe sahip olduğunu vurguladı.

Keçeci, iki yıl süren çalışmalarının ardından elde ettikleri ürün için Sağlık Bakanlığı'na müracaat ederek etik kurul iznini alacaklarını, bunun için çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, iznin alınmasının ardından ürünü hastalarda kullanmaya başlayacaklarını, daha sonra da patent başvurusunda bulunacaklarını kaydetti.

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır