Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Akif Karaarslan, Sağlık Bakanlığı tarafından koruyucu sağlık uygulamaları kapsamında ilkokul ve anaokulu öğrencilerine ağız ve diş sağlığının öneminin uygulamalı olarak anlatıldığını...

Yozgat Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Akif Karaarslan, Sağlık Bakanlığı tarafından koruyucu sağlık uygulamaları kapsamında ilkokul ve anaokulu öğrencilerine ağız ve diş sağlığının öneminin uygulamalı olarak anlatıldığını söyledi. Dr. Karaarslan, İlde 5 Bin ilkokul öğrencisine projel uygulaması, anaokul öğrencilerine ise florvernik uygulaması yaptıklarını vurguladı.


Yozgat Halk Sağlığı Müdürü M. Akif Karaarslan, yaptığı açıklamada, Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak ağız ve diş sağlığı ile ilgili özellikle ilk ve anaokulu öğrencilerine yönelik farklı hizmetler sunduklarını belirtti.

Dr. Karaarslan, “Bunun için özellikle çocuklarda ve yaşlılarda ağız diş sağlığı bakım eğitimi diye bir program hazırladık. Bunu Bozok Üniversitesi sağlık birimleri yüksek okuluyla müşterek olarak yaptık.

Kırıkkale’den diş hekimliği fakültesinden Prof. Dr. Çoruh Türksel Dülgergil hocamız bizlere öncelik etti.

Hem üniversitedeki öğrencilerimize hemde bizim toplum sağlığı merkezimizdeki hemşirelerimize ve ebe arkadaşlarımıza ağız ve diş sağlığı bakımı ile ilgili eğitimler verildi. Eğitimler sonrasında ise aktif uygulamalara geçilerek, ilimizdeki huzurevi ve rehabillitasyon merkezindeki hastalara ağız ve diş bakımı uygulamaları yapıldı.” dedi.


Birçok hastalığın sebebinin ağız ve diş sağlığından kaynaklandığını belirten Karaarslan, "Ağız sağlığının çok önemli olduğunu biliyoruz, bunun için insanlarımızda ağız ve diş sağlığıyla ilgili toplum bilincini geliştirmek için farkındalık yaratmak için bu tür etkinlikler yapıyoruz. Özellikle anaokulundan başlamak üzere ilkokul çağındaki çocuklarımıza bu alışkanlığı kazandırmak çok önemlidir.

Bunun içinde onlara benimsetebilmek adına hem diş macunu, hem diş fırçası hediye ederek bir oyun anlayışı içerisinde diş bakımı uygulaması yapıyoruz. Daha önceden ilkokullarımızda yaklaşık 5 bin 1 ve 2. sınıf öğrencimize projel uygulaması yaptık.

Bu haftada bu etkinlikler kapsamında anaokulumuzdaki çocuklarımıza florvernik uygulaması yapıyoruz.

Amacımız öncelikle toplumumuzdaki dez avantajlı gruplara ulaşabilmek, onların ağız ve diş sağlığı bakımlarını yapabilmek kısacası toplumdaki bütün kesimlere bu alışkanlığı kazandırabilmek için etkinliklerimiz devam edecek." diye konuştu.

 

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır