Türk Eczacıları Birliği, ertesi gün haplarının reçetesiz satılmaya devam edileceğini açıkladı.

‘Ertesi gün' haplarının reçetesiz satılmasının yasaklanarak, bu hapı kullananların ‘fişleneceği' yönündeki iddialar, basında geniş yankı bulmuştu. Sağlık Bakanlığı'nın her türlü ilacın reçetesiz satışını yasaklamasının ardından gündeme gelen ‘ertesi gün' hapları konusuna Türk Eczacıları Birliği (TEB) açıklık getirdi. Sağlık Bakanlığı ile görüşen Türk Eczacıları Birliği'nden yapılan açıklamada "Reçetesiz ilaç yasağı ertesi gün haplarını kapsamıyor" denildi. Sağlık Bakanlığı ile görüşen TEB, “ertesi gün hapı” konusunda öncekinden farklı bir uygulamanın söz konusu olmayacağını kaydedildi.

DİĞER İLAÇLARDA REÇETE ŞART
TEB'in açıklamasına göre ertesi gün hapı reçetesiz alınabilecek ancak soğuk algınlığı ve grip tedavisinde kullanılan pek çok ilaç için reçete zorunlu. Bu uygulama nedeniyle vatandaş basit bir soğuk algınlığında dahi hekime gitmek, reçete yazdırmak dolayısıyla da hem muayene hem de reçete katkı payı ödemek zorunda kalacak. Bu uygulama ‘hem hekim ve hastanelerin yükünü arttıracağı hem de vatandaşın 2 liralık soğuk algınlığı ilacı için 15-20 lira muayene ve katkı payı ödemesine yol açacağı endeşesiyle tartışma konusu.

TEDİRGİNLİK İÇİN NEDEN YOK
TEB'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Tüm bunların ışığında, her iki genelge muhteviyatındaki bilgilerin meslektaşlarımızca dikkate alınması gerekmektedir. Eczacılarımızın nakit satışlarını mutlak suretle İTS'ye bildirmeleri büyük önem taşımaktadır. Kurum tarafından, Birliğimize şu ana kadar tüm ilaçlarla ilgili olarak iletilen herhangi bir genelge yoktur. Bugün itibariyle; dünden farklı bir uygulama olmadığı gibi, şu an tedirginliğe neden olacak bir durum da söz konusu değildir"

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır