Çoğu kız 12 gençten birinin kendisine zarar verdiği ve yüzde 10'unun, yetişkin olana kadar kasten kendisine zarar vermeyi sürdürdüğü saptandı.

Melbourne'daki Murdoch Çocuk Araştırma Enstitüsü Genç Sağlığı Merkezi ve King's College Londra Psikiyatri Enstitüsünün yaptığı araştırmada, Avustralya'da 1992'den 2008 yılları arasında 1802 genç, 15'ten 29 yaşına kadar incelendi.


Sonuçları Lancet dergisinde yayımlanan araştırmada, gençlerin 149'unun kendilerine zarar verdiği, kendilerine zarar veren kızların sayısının erkeklerden fazla olduğu görüldü. Kendisine zarar veren kızların oranı yüzde 10 iken, erkekler yüzde 6 oranında çıktı.


Öte yandan, genç bir yetişkin olduklarında kendilerine zarar verenlerin sayısının önemli ölçüde düştüğü, 29 yaşına geldiklerinde katılımcıların yüzde birinden azının kendilerine zarar verdiklerini söyledikleri kaydedildi.
Araştırma ekibinin lideri George Patton, kendisine zarar veren gençlerin çoğunlukla tedavi edilmeden çözülemeyecek akıl sağlığı sorunları bulunduğuna dikkati çekti.


Gençlerin çoğunlukla bir yerlerini keserek ya da yakarak kendilerine zarar vermesinin, küresel bir sağlık sorunu olduğu biliniyor. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, her yıl bir milyon kişi intihar ediyor. Son 45 yılda dünyada intihar sayısı yüzde 60 oranında arttı.

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır