Hükümetin cinsel suçlar ve yargıdaki yeni düzenlemelerle ilgili tasarısına eklenmek üzere Ak Partili vekiller tarafından verilen kanun teklifinde Siyasi Partiler Kanunu’nda önemli değişiklikler yapılması öngörüldü.

Teklif yasalaştığında, Al Parti adı ile kurulan ve amblemi de Ak Parti'nin "ampul" simgesine oldukça benzeyen bir güneş kullanan partinin faaliyetleri yasaklanacak.

Teklif sahte üye kaydı yapan siyasi parti yöneticilerine verilen cezayı da düşürüyor. Tasarıyla ayrıca hükümet tasarısında 6 yıldan 15 yıla kadar hapis verilmesi öngörülen ensest suçunda 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası verilmesine ilişkin düzenleme de yer aldı.

6 yıl az bulundu

Ak Parti milletvekilleri Ramazan Can, Bülent Turan ve Mustafa Akış tarafından verilen kanun teklifi, hükümet tasarısında 6 yıldan 15 yıla kadar hapis öngören ensest suçunda cezanın 10 yıldan 15 yıla kadar hapis olmasını öngörüyor. Türk Ceza Kanunu'nda halen ensest suçuna, herhangi bir zorlama, tehdit, cebir yoksa 6 aydan 2 yıla kadar hapis veriliyor.

Hükümetin sunduğu tasarıda bu suçun cezası 6 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası olarak düzenlenmişti. Ancak teklifle cezanın alt sınırı 6 yıl yerine 10 yıl olarak öngörülüyor.

Teklif ayrıca gasp (yağma) suçunun sadece konut ve işyerlerinde değil, bunların eklentilerinde de işlenmesi halinde cezanın artırılmasını düzenliyor.

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır