Türkiye’de her 13 kişiden biri astım hastası. Uzmanlara göre, genetik, alerjik veya çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkabilen ve 7-8 çocuktan birinde görülen astım önlemlerle ve tedavilerle kontrol altına alınabilen bir hastalık.

Uygun ve düzenli ilaç tedavisiyle astım hastalarının iş ve okul dâhil günlük yaşamlarına, hastalık nedeni ile herhangi bir kısıtlanma olmadan devam edebileceklerini belirten Türk TORAKS Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, hastalar için tedavilerini takip etmenin en önemli noktalarından birinin Astım Kontrol Testi (AKT) olduğunu söyledi. 

2 Mayıs Dünya Astım Günü nedeniyle hastalığa dikkat çeken Yorgancıoğlu, şunları söyledi: 

“AKT, hastaya astımın günlük yaşantısını nasıl etkilediğini değerlendirme imkanı sağlar. 5 sorudan oluşan, 4 haftalık dönemde kişiye astımının ne kadar kontrol altında olduğunu gösteren güvenilir bir testtir. Astım belirtileri aylara ve sezonlara göre değişebileceği için testi bir defa yapmakla yetinmeyip düzenli aralıklarla doldurmanız da sağlıklı bir sonuç almak için önemlidir. Astımla yaşamayı öğrenebilirsiniz. Ancak astımınızın kontrol altında olmadığını düşünüyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuza danışın.”

“ASTIM HASTASI ÇOCUKLAR İÇİN SPOR ÇOK FAYDALI”

Türk TORAKS Derneği’nden Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu da Türkiye’de astım hastalarının yüze 10’undan fazlasının halen sigara içmekte olduğunu ve yüzde 30-40’nın obez olduğunu belirterek, sigarayı bırakmanın ve obez hastaların kilo vermesinin, astımın kontrolünü kolaylaştırdığına dikkat çekti.

Astımın spor yapmaya engel olmadığını belirten ve hastaların doktorlarına danışarak spor yapabileceklerini belirten Prof. Gemicioğlu, “Astım hastaları doktorlarıyla paylaşarak ve çevresel tetikleyicilere dikkat ederek yürüyebilirler, hafif koşu yapabilirler, yüzebilirler. Birçok astım hastası performans sporlarını yapabilir” dedi. 

Özellikler çocuklarda fiziksel aktivitenin artırılmasının ve düzenli sporun hastalığın seyrini olumlu etkileyeceğini aktaran Gemicioğlu, “Bu sayede günlük kullanılan ilaç dozları, randevusuz hekim başvuruları ve astım nedeniyle hastaneye yatışlar ile acile başvuruların azaltılabildiği saptanmıştır” dedi.

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır