Ayakkabı seçiminin, ayak sağlığındaki rolüne vurgu yapan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Enis Yıldırım, gelişmiş ülkelerde ayak problemlerinin daha fazla görüldüğünü söyledi.

Ayaklarla ilgili ortaya çıkan birçok sağlık sorununun yanlış ayakkabı tercihinden kaynaklandığını söyleyen Ortopedist Dr. Enis Yıldırım, “Bazı bilimsel çalışmalar özellikle Afrika ve benzeri ülkelerde mecburen çıplak ayakla büyüyen ve yaşayan insanların, gelişmiş ülkelerdeki insanlara göre daha az ayak sorunu yaşadığını göstermektedir” dedi.
Ayakkabı seçiminin, ayak sağlığındaki rolüne vurgu yapan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Enis Yıldırım, gelişmiş ülkelerde ayak problemlerinin daha fazla görüldüğünü söyledi.

“Bazı bilimsel çalışmalar özellikle Afrika ve benzeri ülkelerde mecburen çıplak ayakla büyüyen ve yaşayan insanların, gelişmiş ülkelerdeki insanlara göre daha az ayak sorunu yaşadığını göstermektedir. Tabii ki bu bilgiden yola çıkıp, günümüz gerçeklerine uygun olmayacak şekilde çıplak ayakla yaşamayı düşünmek olası değildir” diyen Yıldırım, ayak sağlığını korumak için ayakkabının, ayak anatomisi ve biyomekaniğine uygun olması gerektiğine vurgu yaptı.

ÇOCUKLAR ORTOPEDIK AYAKKABI KULLANMALI MI?

Bebeklikten okul öncesi çağa kadar olan dönemde ayak anatomisinde önemli değişiklikler olduğunu vurgulayan Uzman, bu dönemde bazı istisnalar hariç ayak anatomisine etki edecek ayakkabılardan uzak durmak gerektiğini söyledi: 

“Özellikle bazı çevreler tarafından sıklıkla önerilen ortopedik ayakkabı kullanımının ayak gelişimine olumlu etkisi olmadığı bilimsel çalışmalar sayesinde gösterilmiştir. Doğum sonrası 3 yaş tamamlanana kadar ayak anatomisine minimum etkisi olan ve hava alan materyale sahip ayakkabıları tercih etmek yeterlidir. 3 yaş sonrasında doktor tarafından tespit edilmiş bir sorun olmadığı takdirde yapılacak aktiviteye göre ayakkabı tercihi uygundur.“ 


SENTETIK ÜRÜNLER CİLT HASTALIKLARINA YOL AÇABİLİR

Ergenlik dönemi ve erişkinlerde ayakkabı tercihlerinin yapılacak aktivite, ayak şekli ve yapılacak işe uygun olmasını öneren Dr. Yıldırım, “Ayakkabının hiçbir bölgesi ayağı sıkmamalıdır, ayakkabının üretildiği materyal nefes alabilen türde doğal deri veya uygun dokuma türü esnek kaplamalar olabilir. İç ve dış materyali hava almayan sentetik kaynaklı ürünler çeşitli cilt hastalıkları, kötü koku ve mantar problemine yol açabilir. Özellikle ayakkabının burun kısmı çok dar olmamalı ve parmakları sıkıştırmamalıdır. Kadınların sık tercih ettiği babet veya topuklu ayakkabılar uzun süre kullanıma uygun olmayıp ancak kısa süreli etkinlikler sırasında tercih edilebilir. Çok düz ve çok yüksek topuklu ayakkabılar uzun kullanımda kemik ve eklem sorunlarına yol açabilir” dedi.

Spor ve iş ayakkabılarına da değinen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı, her sporun özel spor ayakkabısıyla yapılmasını, uzun süre ayakta çalışanların ise sert tabanlı ayakkabılar tercih etmesini önerdi.

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır