Kendilerini sadece taşlarla savunabilen ve çoğunluğu kadınlar ve çocuklardan oluşan sivil halka, uzun namnulu silahlar ile saldıran israil askerleri ve yönetimi 61 Filistinli vatandaşı öldürüp, 2800 den fazlasını da yaraladı.

Gazze'de 61 Filistinlinin öldürülmesinin ardından bölge diken üstünde. Bugün "Nakba" Filistinlilerin 70 yıl önceki büyük sürgünün yani "büyük felaketin" yıldönümü. Batı Şeria'da Filistinlililerle İsrail askerleri arasında çatışmalar yaşanıyor. Gazze'deki gösterilerde İsrail askeri bir Filistinliyi öldürdü. Batı Şeria'da da 3 yaralı var.

Bölgeden yansıyan görüntülerde İsrail askerlerinin zaman zaman Filistinli göstericilere gözyaşartıcı gazla müdahale ettiği görülüyor.


İsrail askerlerinin yine gerçek mermi kullandığı belirtiliyor. Gazze Şeridi sınırında düzenlenen gösterilerde İsrail askerleri tarafından bir Filistinli daha öldürüldü, dünden bu yana hayatını kaybeden Filistinli sayısı 61'e yükseldi. 

Batı Şeria'daki gösterilerde de 3 Filistinli yaralandı. 


Hem Beytüllahim hem Ramallah'ta gösteriler düzenleniyor. İsrail devletinin kuruluşuyla Filistinlilerin topraklarından sürülmesi "Nakba" yani "felaket" olarak anılıyor.


Buna dikkat çekmek isteyen Filistinliler, 30 Mart'tan bu yana "Büyük Dönüş Yürüyüşü" adı altında sınırda protesto gösterileri düzenliyor.


Amerika Birleşik Devletleri'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması da protestoların büyümesine neden oldu.


İsrail şiddeti öyle bir boyuta ulaştı ki gösteriler 2014'teki Gazze Savaşı'ndan bu yana en kanlı gün olarak kayıtlara geçti. 61 Filistinli İsrail güvenlik güçlerinin ateşinde hayatını kaybetti, 2 bin 700 kişi de yaralandı.

ABD'nin büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıması, Filistinlilerin öfkesini bir kez daha sokağa döktü. Gazze sınırında ve Batı Şeria'da protesto gösterileri düzenlendi. İsrail'in şiddeti katliama dönüştü. 60 Filistinli İsrail askerinin açtığı ateşte yaşamını yitirdi. 2 bin 770'den fazla gösterici yaralandı. İsrail, protestolar sürerken Gazze'ye beş hava saldırısı düzenledi. İsrail'in dünkü katliamı, 2014'teki Gazze Savaşı'ndan bu yana en kanlı gün olarak kayıtlara geçti. İsrail'in 2008'de Gazze'ye düzenlediği saldırılarda iki bacağını da kaybeden Filistinli Fadi Ebu Salah'ın da yaşamını yitirdiği iddia edildi.
Gazze, abd, israil protesto, kudüs
Amerika Birleşik Devletleri'nin büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıması, Filistinlilerin öfkesini bir kez daha sokağa döktü. Gazze sınırında ve Batı Şeria'da protesto gösterileri düzenlendi. İsrail'in şiddeti katliama dönüştü. 60 protestocu İsrail askerinin açtığı ateşte yaşamını yitirdi. 2 bin 770'den fazla gösterici yaralandı. İsrail, protestolar sürerken Gazze'ye beş hava saldırısı düzenledi. İsrail'in dünkü katliamı, 2014'teki Gazze Savaşı'ndan bu yana en kanlı gün olarak kayıtlara geçti.
Gazze, abd, israil protesto, kudüs
Filistinliler, 30 Mart'tan bu yana "Büyük Dönüş Yürüyüşü" adı altında sınırda protesto gösterileri düzenliyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin Kudüs Büyükelçiliği'nin açılış töreni nedeniyle protestolar yoğunlaştı. 

Gazze, abd, israil protesto, kudüs Anadolu Ajansı'nın haberine göre, İsrail'in katliamında yaşamını yitirenlerin cenazeleri Han Yunus'taki hastanenin morguna kaldırıldı. İsrail'in 2008 yılında Gazze'ye düzenlediği saldırılarda iki bacağını kaybeden 29 yaşındaki Filistinli Fadi Ebu Salah'ı da katlettiği ileri sürüldü.

İsrail'in dün katlettiği 29 yaşındaki Filistinli Fadi Ebu Salah'ın cenazesi dün binlerce Filistinli tarafından kaldırıldı.
Gazze, abd, israil protesto, kudüs İsrail şiddeti öyle bir boyuta ulaştı ki gösteriler, 2014'teki Gazze Savaşı'ndan bu yana en kanlı gün olarak kayıtlara geçti.

 

HABER YORUMLARI

  • ahmet yenidede

    İlahi adalet yerini bulacaktır..

    17 May 2018 Per
  • Ali dede

    Allah Perişan etsin İsraillileri.....

    17 May 2018 Per

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır