2014 yıllında Afrika ülkelerinin kabusu olan ebola salgını yeniden hortladı. Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde hızla yayılan ebola ülkenin bir milyon nüfuslu bir şehrinde 23 kişinin ölümüne neden oldu. Uzmanlar salgını kontrol altına almanın çok daha zor bir hale geldiği uyarısı yaptı.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde kırsal alanda yayılan ebola salgını bir milyonluk Mbandaka kentine sıçradı.

Yetkililer virüsün toplam 42 kişiye bulaştığını, 23 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Ebola salgınının görüldüğü Mbandaka kentinin başkent Kinşasa ile son derece geniş bir ulaşım ağı bulunuyor. Uzmanlar salgının kente ulaşmasının ardından büyük bir hızla ülkeye yayılmasından endişe ediyor.

SINIR KONTROLLERİ ARTIRILDI
Hastalıkla mücadele için komşu ülkelerde sınır kontrolleri arttırıldı. Ateşi olan kişilerin ülkeden çıkmasına izin verilmiyor.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ne 4 bin ünite Ebola aşısı gönderildi. Ancak aşının eksi 80 derecede muhafaza edilmesi gerekiyor. Kongo'da ise sıklıkla elektrik kesintileri yaşanıyor.

11 BİN İNSAN ÖLMÜŞTÜ
2014 ve 2016 yılları arasında Batı Afrika'daki ebola salgınında virüs Sierra Leone, Yeni Gine ve Liberya'nın büyük şehirlerine sıçramıştı. Salgında 11 bin 300 kişi hayatını kaybetmişti.

YARASALAR TAŞIYOR
Vücut sıvıları ve kan ile bulaşan ebola virüsü ilk aşamada gripten ayırt edilemiyor. İç kanama ve ölüme yol açan virüsün uzak mesafelere yarasalarla taşındığı tahmin ediliyor.

 

GALERİ


 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır