Estetik Cerrah Barış Yiğit, cilt tümörleri hakkında bilinmesi gereken konular hakkında bilgi verdi.

Düzce Üniversitesi Plastik ve Estetik Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Yardımcı Doçent DoktorBarış Yiğit, kötü huylu cilt tümörlerinin 3 tane olduğunu bunların hepsinin oluşmasının altında yatan en önemli faktörün güneşe fazla miktarda maruz kalmak olduğunu söyledi.

Yiğit, çoğumuzun hayatımızın bir döneminde 'Bu cildimdeki yeni oluştu acaba kötü huylu mu' diye sorup endişe ettiğimizi belirterek "Kötü huylu cilt tümörleri başlıca 3 tanedir ve bunların hepsinin oluşmasının altında yatan en önemli faktör güneşe fazla miktarda maruz kalmaktır. Basit bir güneş koruma kremi ile bu kötü huylu tümörlere yakalanma riskini azaltabilirsiniz. Sizi rahatsız eden, cildinizde daha önce var olmayan bir lezyonun kötü huylu olup olmaması çoğu zaman bu işin uzmanı tarafından muayene ile ayırt edilir. Burada önemli olan sizin oluşan herhangi bir şeyde şüphe uyandıracak noktaların ne olduğunu bilmenizdir. Bunlar kısaca cilt lezyonunda gelişen asimetriler, kenar düzensizlikleri, renk ve çap değişiklikleridir. Burada önemli olan nokta yüz cildi dahil vücudunuzda daha önce var olup da yukarıda saydığım değişikliklere sahip olan rahatsız edici bir cilt lezyonu olması durumunda bir plastik cerrahi uzmanına başvurmanızdır" dedi.

Yiğit, erken teşhisin önemine dikkat çekerek "Günümüzde erken teşhisle kötü huylu cilt tümörleri tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Erken teşhis sizin değerlendirmeleriniz ve bir plastik cerraha başvurmanız noktasında tamamen sizin elinizde" diye konuştu.

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır