Rahim ağzı, yani “serviks kanseri”, ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen 7’inci kanser türü. Erken tanının yaşamsal önem taşıdığı hastalıkta kanser oluşmadan önce lezyonları yakalamak için düzenli muayene ve smear testinin yanı sıra doktorların önerilerini dikkate almak gerekiyor.

Rahim ağzı kanserinin oluşum nedeni tam olarak bilinememekle birlikte bazı risk faktörleri kansere yakalanma olasılığını arttırıyor. Serviks kanserinin gelişimimdeki en önemli risk faktörü ise HPV, yani Human Papiloma Virus.  200’den fazla tipi olan bu virüsün bazı tiplerinin kanser gelişiminde rol oynuyor. HPV cinsel yolla bulaşıyor, genital siğillere yol açtığı gibi hiçbir bulgu da vermeyebiliyor. Ayrıca sigara kullanımı da tüm kanserlerde olduğu gibi rahim ağzı kanseri için önemli bir risk faktörü.  

SMEAR TESTİ İLE ERKEN TEŞHİS MÜMKÜN 

Rahim ağzı kanserinin, düzenli muayene ve tarama programları ile kontrol altına alınabilen, erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilen bir kanser türü olduğunu hatırlatan Memorial Diyarbakır Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Ezgi Roza Gül, “Günümüzde bu kanserin taramasında kullanılan en yaygın yöntem PAP smear testidir. Aktif cinsel yaşamı olan her kadın düzenli olarak yaptırması gereken smear testi ile rahim ağzında henüz kanseri dönüşmemiş ancak kanserin ön lezyonları olan anormal yapılar tespit edilerek, hasta tam olarak sağlığına kavuşturulmaktadır” diyor. 

DÜZENLİ KONTROL ÇOK ÖNEMLİ

21 yaş üzerindeki aktif cinsel yaşamı başlamış tüm kadınların 3 yılda bir kez smear testi yaptırmaları gerektiğini belirten Dr. Gül, “Testler menopoz sırasında da aksatılmamalıdır. 65 yaşından sonra hastanın o zamana kadar en az üç normal smear testi sonucu bulunuyorsa, doktorunun bilgisi ile smear testlerine son verilebilir. Ayrıca smear testinde şüpheli bir durum görülmüşse, test daha sık aralıklarla yapılabilir ya da ileri tetkik uygulanabilir” ifadesini kullanıyor.  

RAHİM AĞZI KANSERİNDEN KORUNMAK İÇİN…

Doktor kontrollerini ihmal etmeyin.
Doktor kontrolünde HPV aşılarını yaptırın.
Sigara ve tütün ürünlerinden uzak durun.
Bağışıklık sistemini güçlendirin.
Cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklara karşı tedbirli olun.
Sağlıklı beslenin.
Obeziteye karşı önlem alın.

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır