Medicalpark Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Doğan, alınacak basit önlemlerle yaklaşan kış aylarının sağlıklı geçirilebileceğini belirtti.

Özellikle, nezle ve soğuk algınlığına dikkat edilmesini isteyen Dr. Doğan, sonbaharla gelen ilk hastalığın grip olduğuna dikkat çekti.

Havaların soğumaya başlaması ile salgın halinde görülmeye başlanan virüs enfeksiyonlarının en çok yaşanan grip hastalığı olduğunu dile getiren Dr. Doğan, "Griple beraber nezle ve soğuk algınlığı denilen virüs enfeksiyonları çok sık görülmeye başlanır. Bu tip solunum yolu enfeksiyonları çok çabuk bulaşması, soğuk ve nemli havada uzun süre canlı kalması nedeniyle genellikle salgınlar halinde gözlenir." dedi.

Bu tip virüs enfeksiyonlarının hafif soğuk algınlığı bulgularından, çok ağır solunum yetersizliğine gidecek kadar değişik klinik tablolar oluşturabileceğini ifade eden Dr. Doğan, "Örneğin aldığımız virüs enfeksiyonu sonrası yalnızca hapşırma, sulu burun akıntısı ve kırgınlık olabileceği gibi; yüksek ateş, öksürük, aşırı halsizlik, kas ağrıları ve krampları, şiddetli baş ağrısı, nefes darlığı hatta solunum yetersizliği görülebilir. Yine bu tip virüs enfeksiyonlarının sonucundahastalıkkomplikasyonu olarak zatürre, bronşit ve menenjit gibi hastalıklar da daha sık görülmeye başlar. Bu tip hastalıklar grip sonrası görülebileceği gibi direkt olarak da kış aylarında sıkça görülür." uyarısında bulundu.

KIŞ AYLARINDA ÇOCUK HASTALIKLARINA DİKKAT

Kış aylarının başlaması ile birlikte kızamık, kızamıkçık, su çiçeği, kabakulak ve 5. hastalık gibi çocuk hastalıklarının da görülmeye başlanacağını dile getiren Dr. Doğan, bu hastalıkların hem soğuk hava ile birlikte vücut direncinin düşmesine hem de okulda çocukların toplu ortamda bulunmaları nedeniyle sonbahardan itibaren salgın yapmaya başlayabileceğini hatırlattı.

"İster viral grip benzeri enfeksiyonlar olsun, ister zatürre, bronşit gibi enfeksiyonlar olsun isterse kızamık gibi çocukluk çağı viral enfeksiyonlar olsun, bu hastalıkların görülmesi hem insan sağlığı için bir sorun ve tehdit hem de dünya çapında önemli bir iş gücü kaybına yol açmaktadır." diyen Dr. Doğan, "Bu hastalıkların görülmesinin azalması için en önemli durum aşılanma ve vücut direncinin düşürülmemesidir. Enfeksiyonların önlenmesi için şu noktalara çok dikkat etmek gerekmektedir." diye konuştu.

Bütün viral solunum yolu hastalıkları, bronşit ve zatürrenin önlenmesinde aşılanmanın çok önemli olduğuna işaret eden Doğan, şu önerilerde bulundu: "Zamanında ve uygun aralıkta yapılan aşı hastalığın oluşmasını engeller ya da daha rahatsızlığın daha hafif atlatılmasını sağlar. Sentetik giysiler yerine pamuklu olanları tercih edin
Mevsim şartlarına uygun giyinmek de önemli. Çok sıkı, terletecek naylon içerikli kalın giysiler ya da üşütecek kadar ince giysiler tercih edilmemeli. Pamuklu ya da yünlü, vücudun hava almasını sağlayan, gereğinde çıkarılıp yeniden giyilebilecek giysiler tercih edilmeli."

Dr. Mustafa Doğan, zorunlu olmadıkça kalabalık ve kapalı yerlerde kalınmamasını tavsiye ederek kapalı ortamların sık sık havalandırılmasının önemine işaret etti.

Kış meyve ve sebzelerinin şifa kaynağı olduğunu hatırlatan Dr. Doğan, "Bol taze meyve ve sebze tüketimi çok önemlidir. Öğünlerinizde ölçülü bir şekilde yer almasına özen gösterilmelidir. İyi beslenemeyen kişilerde ya da hamile, çocuk ve yaşlılar ile bazı kronik hastalığı olanlarda vitamin takviyesi yapılmalıdır." şeklinde konuştu.

Kışın da en az yaz ayları kadar su içilmesi gerektiğini vurgulayan Doğan, "Kışın yaz mevsimine oranla su tüketimi düşmektedir ancak insan vücudu için suyun gerekliliği unutulmamalı ve yeterli sıvı tüketimine dikkat edilmelidir." ifadelerini kullandı.

"DÜZENLİ EGZERSİZ YAPILMASI VÜCUT DİRENCİNİ ARTIRIR"

Kış mevsimine uygun egzersizler yapılmasının kişileri hastalıklardan koruyacak önemli noktaların başında geldiğine değinen Doğan, salon egzersizleri, yüzme, koşu, yürüyüşün iyi birer alternatif olacağını söyledi.

Uykusuzluk vücut direncini düşürerek daha kolay hastalanmaya neden olan bir faktör olduğuna vurgu yapan Doğan, "Uyku düzenin de yaş, günlük aktivite yoğunluğu ve süresi gibi etkenlere göre iyi ayarlanması gerekir." dedi.

Öksüren ve ateşli hastalığı olan kişilerden uzak durulmasını öneren Dr. Doğan, "Alerjisi bulunan kişilerin alerji tedavileri gerekirse bu mevsimde gözden geçirilmelidir. Yabancı kimseler ile temastan sonrası, özellikle toplu taşıma araçlarından indikten sonra eller yıkanmalı ya da steril mendille temizlenmelidir." ifadelerini kullandı.


CİHAN

 

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır