Sonbaharın gelişiyle yaşanan hava değişiklikleri grip vakalarının artmasına ve çoğumuzun perişan olmasına yol açıyor. Bu duruma düşmemek için doğal desteklerden yararlanmak daha iyi sonuç veriyor

ETRAFIMIZ gripli kişilerle dolu. Grip oluşturan virüslerle buna direnen bağışıklık sistemi birbirini alt edebilmek için büyük savaş veriyor. Grip virüslerinin, hastalık oluşturabilmek için üst solunum yolu mukozasına (yüzeyine) tutunmak zorunda olduklarını söyleyen uzman doktor Elif Güveloğlu, "Mukozaya tutunamayan grip virüsü, kişiyi hasta edemiyor. Bu nedenle grip virüsü ile her karşılaşan kişi grip olmuyor. Virüslerin insan üst solunum yolu mukozasına tutunabilmek için çok çeşitli teknikleri bulunsa da bu hamle karşısında insan vücudundaki bağışıklık ordusu da boş durmayarak üst ve alt solunum yolları mukozasına virüslerin tutunmasını engelleyen bir dolu madde salgılıyor" diyor.

Güveloğlu, meyankökü ve zencefil gibi bitkilerde bulunan farklı aktif maddelerin, virüslerin solunum yolu mukozasına tutunmasını engellediğini belirterek bu iki doğal destekten hazırlanan çayın griple savaşta çok etkili sonuç verdiğine dikkat çekiyor. Hem meyankökünün hem de zencefilin demlenme süreleri uzun olduğu için aktif fitokimyasalların çaya geçmesi için kısık ateşte 20-30 dakika demlenmeleri gerekiyor. Aynı özelliği gösterip solunum yolları mukozasını rahatlatan bir diğer tanıdık bitkinin ıhlamur olduğuna dikkat çeken Güveloğlu, "Griple savaşı kolaylaştırmak için meyanköklü, zencefilli ve ıhlamurlu kış çayı tüketin" diyor. Limon ve mandalina kabuklu zencefilli limonata ile soslu tarhana çorbası da gribe yakalanmamak için tüketilmesi gereken içecek tarifleri arasında bulunuyor.

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır