Teknoloji liderlerinden Fujitsu 5 saniyede kişinin sağlık durumunu kontrol edip aynı zamanda suçluları da teşhis edebilen telefon üretti

Japon teknoloji devi Fujitsu, yüze bakarak nabız ölçebilen bir telefon üretti. İçindeki kamera sayesinde kişinin sağlık durumunu kontrol edebilen telefon polislere de suçluları teşhis etmede yardımcı olacak. Kamera kan dolaşımının insan yüzünde neden olduğu parlaklığı ve rengi temel alarak ölçüm yapıyor. Birkaç saniye içerisinde nabız ölçebilen cihaz yüzdeki hafif renk değişimini insan gözünün göremediği bir şekilde tespit edebiliyor. Telefonda elde edilen bilgi bir bilgisayara geçirilerek değerlendiriliyor.

Bileşenleri tanıyor
Teknolojiyi yıl sonunda piyasaya sürmeyi planlayan Fujitsu, “Bu teknolojiyi havalimanlarında kapılara da yerleştirebiliriz. Bu şekilde insanların nabzından, garip davrananları veya hasta olanları tespit edebiliriz” açıklamasında bulundu. 19 Mart’ta tanıtılan cihazın video kaydı ile insan yüzündeki kırmızı, yeşil ve mavi renk bileşenlerinin ortalama değerlerini hesapladığı açıklandı. Bunun uygulanmasının ise kandaki hemoglobinin yeşil ışığı emmesi sayesinde gerçekleştiği belirtildi. Cihaz, yanlış bir hesaplama yapmamak için ise kişinin ani şekilde kafasını çevirmesi veya ayağa kalkması sırasında ölçüm yapmıyor. Firma aynı teknolojinin bilgisayar ve tabletlerde de kullanılabileceğini belirtiyor.

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır