Reçeteli satılan 3 ilacıyla ilgili aldatıcı promosyonları nedeniyle “2.2 milyar dolar” ödemeyi kabul etti.

ABD’de ilaç sektörünün dev ismi “Johnson & Johnson”, reçeteli satılan 3 ilacıyla ilgili aldatıcı promosyonları nedeniyle “2.2 milyar dolar” ödemeyi kabul etti.

 

ABD Adalet Bakanı Eric Holder, ilaçların prospektüslerinde yazılı olmayan hastalıklar için ve federal onay alınmadan hastalara satışının teşvik edildiğini söyledi. Holder, şirketin hastaların sağlığını tehlikeye attığını ve kamuoyunun duyduğu güvene zarar verdiğini kaydetti.

Eric Holder, sağlık alanında kuralları ve yasaları çiğneyenlerin ve halka rağmen para kazanmak isteyen herkesin üzerine gitmeye kararlı olduklarını belirtti. Yapılan soruşturma sonucunda, dev şirketin ve alt kuruluşlarının, Risperdal, İnvega ve Natrecor adlı ilaçların farklı hastalıklar için de kullanımını teşvik etmek için doktorlara ve eczanelere rüşvet verdiği de ortaya çıkmıştı. Böylece, “Johnson & Johnson” Amerikan tarihinde anlaşma yoluyla “en fazla ceza ödeyen şirketlerden biri” oldu.

Toplam miktarın 1.72 milyar doları federal hükümet ve eyalet yönetimlerinin davaları ve kalan miktar da cezalar için ödenecek. Başkan Obama döneminde, parasal çıkarlarını kamu sağlığının önünde tutan ve bu amaçla yasaları ve kuralları çiğneyen ilaç şirketlerine karşı önceki dönemlere göre çok daha sert davranılıyor. ABD yasalarına göre, ilaç firmaları ürünlerini sadece Federal İlaç Dairesi’nin (FDA) “onayladığı biçimde” pazarlayabilir. Bir başka dev firma olan “GlaxoSmithKline” 10 ayrı ilacıyla ilgili yasal ihlaller nedeniyle geçen yıl 3 milyar dolar ödemeye razı olmuştu.

 

Kasım CİNDEMİR/WASHINGTON

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır