Sağlık personeline yıpranma hakkı sağlayan yasa teklifi, önümüzdeki hafta başında Meclis komisyonunda görüşülecek. Sağlık çalışanları, düzenlemeden memnun ancak sendikalar kapsamın genişlemesini istiyor.

Sağlık çalışanları, bedelli askerlik yasa teklifine eklenen "yıpranma hakkı" düzenlemesinden memnun. 

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde gündeme getirdiği düzenlemenin torba yasa teklifine girmesini olumlu bulduklarını söyledi. Ancak düzenlemenin içeriğine yönelik eleştirilerde bulunan Memiş, “Cumhurbaşkanı 2014 yılında bunu ‘5 yıl hizmeti olana 1 yıl yıpranma payı’ olarak söylemişti. Ama görüyoruz ki kanunun düzenlemesinde bu, ‘6 yıl hizmete 1 yıl olarak verilmiş. Yıpranma payının 5 yıla 1 verilmesi konusunda mücadelemizi ortaya koyacağız” dedi.

Memiş, yıpranma payı ve doktorların emekli maaşına sağlanan artışın, bütün sağlık personelini kapsamasını istedi, “Sağlık işinin bir ekip işi olduğunu, bu ekipteki çalışanların bu haktan niçin faydalanması gerektiğini raporlarla onlara sunacağız. 550 bin sağlık çalışanın tamamı yıpranma payından faydalanmalıdır, yıpranma payının geriye dönük işletilmesini de talep edeceğiz” ifadesini kullandı.

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır