Sivas'ta geçirdiği trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen 4 yaşındaki Turan Engin Çetin'in organları ailesi tarafından bağışlandı. Minik Engin'in bağışlanan organları 3 kişiye umut oldu.

Yozgat'tan Kurban Bayramı tatili için Sivas'taki dedesinin yanına gidern  ve yolun karşısına geçmeye çalıştığı sırada otomobilin çarpması sonucu ağır yaralanan Turan Engin Çetin'in dün tedavi gördüğü Numune Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşti. Muzaffer ve Nazmiye Çetin çifti, çocuklarının organlarını bağışlamaya karar verdi. 

Hastanenin organ nakli merkezinde Ankara Başkent Üniversitesinden gelen ekip tarafından Engin'den alınan karaciğer ve böbrekler Ankara'ya götürüldü. 

Sivas Numune Hastanesi Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Gülseren Apak,  ggörüşmeler sonucu ailenin ortak kararıyla Engin Çetin'in organlarının bağışlandığını belirtti, "Aile onayıyla organ bağışı kararı verildi. Ulusal Koordinasyon Merkezine bilgi verildi ve organ ihtiyacı olan hastalar belirlendi." dedi.

"ÇOCUĞUMUZU KAYBETTİK AMA BİRİLERİ HAYATA DÖNSÜN"

Beyin ölümü gerçekleşen Çetin'in organ nakli kontrollerinin yapıldığını anlatan Apak, şunları kaydetti:

"Hastamızın karaciğeri ve 2 böbreği Ankara'dan gelen ekip tarafından çıkartıldı. Organlar gidecek ve hastalara nakilleri yapılacak. Hastanemizde uzun süredir organ nakli yoktu ama bizim uğraşlarımız vardı. 4 yaşındaki çocuğumuz sayesinde üç kişinin hayatı yeniden devam etmiş olacak. Ailemize teşekkür ediyoruz. Birilerinin hayatı çocuğumuz sayesinde kurtulmuş olacak. Aile özellikle örnek olması açısından bu konuyu basınla paylaşmamızı istedi. Aile 'Çocuğumuzu kaybettik ama birileri tekrar hayata dönsün' dedi. Amaçları buydu." 

Bağışlanan organları almak için Başkent Üniversitesinden Sivas'a gelen ekipte yer alan Dr. Öğr. Üyesi Aydıncan Akdur da ailenin zor bir karar verdiğini ancak onların sayesinde başka çocukların sağlığına kavuşacağını dile getirdi.

Karaciğer ve bir böbreğin Ankara'da bekleyen hastalara nakledileceğini belirten Akdur, diğer böbreğin nakledileceği hastanın henüz belirlenmediğini aktardı. 

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır