Şuan ki kilonuzdan mutlusunuz veya değilsiniz, kilo vermeyi düşünüyor hatta zayıflama diyeti dahi yapıyor olabilirsiniz. Hangi konumda olursanız olun önemli olan sağlıklı bir beslenme programı uyguluyor olmanızdır.

Tek besine dayalı veya protein ağırlıklı veya sadece sebze yiyerek veya süt yoğurt tüketmeyerek illaki kilo verebilirsiniz ama sonrasında vücudunuzda kalıcı sağlık problemlerinin de yaşanması kaçınılmazdır.

Özellikle bayanların her yaş grubunda alması gereken elzem 3 besin öğesi bulunmaktadır ve eksikliği hayatı olumsuz etkilemekte.

Demir
Demir, hemoglobinin üretilmesinde gereklidir, hemoglobin ise dokulara oksijen taşır. Besinlerle yeterli miktarda demir alınmazsa kansızlığın oluşmasına neden olur.

Hemoglobin miktarı;
erkeklerde 13 g/dL, kadınlarda 12 g/dL ,
6 ay ile 6 yaş arası çocuklarda 11 g/dL nin,
6-14 yaşlarda 12 g/dL nin altındaysa kişi anemik kabul edilir.

Eğer mensturasyon döneminiz uzun ve yoğun geçiyorsa düzenli olarak demir seviyenizi kontrol ettirmenizde fayda var.
Demir eksikliğinden korunmak için et, balık, tavuk, yumurta, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeleri gün içerisinde tüketmek ve yanında C vitamininden zengin besinlerle emilimi hızlandırmak önemli.

Kalsiyum
Kas ve kemiklerinizin güçlü kalabilmesi için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Osteoporoz, kemiklerden mineral daha çok kalsiyum kaybıyla oluşan bir hastalıktır ve menopozdan sonra görülmektedir. Menopoz döneminde azalan östrojen kemiklerden kalsiyum atımını hızlandırır. Erkeklerde de osteoporoz görülebilmektedir ama kadınlarda bu durum daha hızlıdır.

25 yaş altı bayanların 1200-1500mg,
25-50 yaş arası bayanların 1200 mg,
50 yaş üzeri ise 1500mg kalsiyuma ihtiyacı bulunmakta.

Bu nedenle kadınların kalsiyumdan zengin besinleri tüketmeleri önemli; süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, kuru yemişler, portakal, mandalina, kivi beraberinde yeterli D vitamini ile emilimi hızlandırmaktadır. Diyetisyen Özlem Sert Aydın

Folik asit
B grubu vitamini olan folik asit hücre yenileyici, hücre oluşumunu destekleyici özelliğe sahiptir. Eksikliği anemiyi hatta kanseri dahi tetiklemektedir.
Folik asit her yaş grubundaki kadın için gereklidir ama özellikle hamilelik öncesinde ve sürecinde bebeğin sağlıklı gelişimi için önemli.

Kadınların günde 400 mcg, hamilelerin ise günde 600 mcg folik aside ihtiyacı bulunmaktadır.

Narenciye meyveler, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, yumurta, karaciğer folik asitten zengin besinlerdir.

Diyetisyen Özlem Sert Aydın
www.ozlemsert.com 

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır