Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi kulak-burun-boğaz cerrahisi ekibi, kulak ameliyatında kullanılan ve 50 liraya ithal edilen sistemi yerli malzemeler kullanarak 2 liraya üretti.

Ekibin, bu çalışması, hastanenin kullandığı malzeme giderlerinin azaltılmasında etkili oldu. Kulak Burun Boğan Polikliniği Şefi Doç. Dr. Mehmet Akif Somdaş şu bilgileri verdi: "Kulak ameliyatlarında kullanılan TUR sistemi vardır. Diş doktorlarımızın dişimize dolgu yaparken kullandığı cihazın biraz büyük ve güçlü olanıdır. Bu cihazla kulağın arkasındaki kemiğin içini temizliyoruz. Sistem çalışırken bir yandan su kullanılıyor.

 

Aksi takdirde kemik yanar. Sulama sistemi kemiğin yanmasını da engellemektedir. Bu sistem, sisteme entegre olduğu için ihale sırasında gerekli şartlar oluştuğundan, bu sisteme uygun da malzeme alınması zorunluluğu nedeniyle 50 liraya mal oluyordu. Biz bu yıkama, sulama sistemini klasik serum setine birtakım eklemeler yaparak 2 liraya mal ettik. Böylece ameliyat maliyetini 25 kat ucuzlattık. Sistem aynı şekilde orijinali gibi çalışmaktadır. Maksat suyu aletin ucuna iletmesidir. Başarılı olarak sistem çalışıyor."

ERSAN TEMİZEL, CİHAN

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır