Reflü kelime anlamı olarak geriye kaçış demektir. Gastroözofageal reflü (GÖR); asitli mide içeriğinin mideden (Gastro) yemek borusuna (Özofagus) geri kaçışıdır. Yemek borusunun alt ucunun mide ile birleştiği yerde alt özofagus büzgeçi denilen, kastan oluşmuş kapak işlevli bir yapı bulunur. Bu büzgeç yemek mideye inerken gevşer sonrasında mideden tekrar yukarıya çıkmaması için büzüşür. Yani bu büzgeç normalde sadece yutma işlevi sırasında açılır. Reflü’de ise büzgeç kapalı olması gerektiği zaman gevşer ve mide içeriği yemek borusuna geri kaçar.

Mide kendi salgıladığı güçlü aside karşı dayanıklıdır. Halbuki yemek borusunun yüzeyinin bu güçlü asitten korunacak bir özelliği yoktur. Yemek borusu uzun süre mide asidine maruz kalırsa yüzeyi hasarlanır; buna Ösofajit denir. Ösofajit uzun vadede yemek borusu kanserine yol açabilir. Yemek borusu kaslarının kalınlaşması sonucu; yemek borusu büzgecinde basınç düşüklüğü, geçici gevşemeler, ya da mide içindeki basıncın artması veya mide hacminin artması gibi durumlar sonucunda reflü oluşur.

Reflü’nün (GÖR hastalının) belirtileri nelerdir?

GÖR’ün en önemli belirtisi göğüste yukarıya doğru yayılan yanmadır. Yanma midede, boğazda veya boyunda hissedilebilir. Özellikle alkol, turşu, çikolata, ekşi, acı ve baharatlı yiyecekler yanmayı şiddetlendiren besinlerin başında gelmektedir. Diğer önemli belirti ise bulantı olmaksızın, mide sıvısının istem dışı ağza gelmesidir.

Bu özelliği ile kusmadan ayırt edilir. Haftada bir veya daha sık, göğüste boğaza doğru yükselen bir yanma, ağza acı-ekşi su gelmesi hastalığın tanısı için yeterlidir. Saydığımız bu iki önemli belirtinin dışında, reflü’nün başka organları tahrişinden dolayı ortaya çıkan belirtiler de GÖR hastalığının tanınmasında önemlidir.

- Geçmeyen gıcık öksürüğü

- Ses kısıklığı

- Ses tellerinde polip veya nodül

- Tedavi edilemeyen larenjit ve farenjit gibi boğaz enfeksiyonları

- Boğazda dolgunluk hissi

- Sık sık boğaz temizleme ihtiyacı

- Tedaviye iyi yanıt vermeyen astım

- Tekrarlayan zatürre

- Uykuda kısa süreli soluk durmalarında altta yatan hastalık olarak Reflü’den şüphe edilmelidir.

 

Sürekli boğaz temizleme ihtiyacı, ses kısılması, sık sık farenjit veya larenjit sorunu olan kişilerin çoğunda esas neden reflüdür. Yine müzmin öksürüğü olanların yarısında reflü hastalığı olduğu ortaya konmuştur. Hatta yıllarca öksürüp bir tanı konmadan doktor doktor gezen hastalar vardır. Astım ile reflü birlikte ise biri diğerini kötüleştirir.

Reflüden şüphelenilen hastaların bazısında ise kalp ağrısından ayrılması imkansız göğüs ağrısı meydana gelir. Böyle durumlarda öncelikle kalp tetkiki yapıldıktan sonra reflüden şüphelenmek en doğru yoldur. Yutma güçlüğü, ağrılı yutma, mide kanaması veya kilo kaybı reflünün bulguları olabildiği gibi tamamen farklı bir hastalığa da işaret edebilen durumlardır. Çocuklarda reflü hastalığı, basit kusmalar şeklindedir ancak özellikle süt çocuğu döneminde “ani çocuk ölümü” sendromu sorumlusu olabilmektedir. Çocukluk döneminde duruş bozukluğu, büyüme gelişme geriliği, kansızlık, zatürre atakları, solunum yolu hastalıkları, yeni doğanda boğulma atakları da GÖR’ün başvuru nedenleri arasındadır. Çocukluk çağı astımının üçte birinin altında reflü yatmaktadır.

Reflünün yol açtığı hastalıklar nelerdir?

Reflü tedavi edilmezse: Çocuklarda büyüme-gelişme geriliğine, Akciğere mide sıvısı kaçmasına bağlı zatürreye, Larenjit, farenjit, bronşit, astım gibi solunum yolu hastalıklarına, Yemek borusu iltihabına (özofajit), Peptik darlığa (midenin bir kısmının daralması), Sindirim kanalı kanamalarına, Anemiye, Yemek borusu kanserine zemin hazırlayan Barrett hastalığına Kansere yol açabilir. Reflü tedavisi İlaç tedavisi ve cerrahi tedavi olmak üzere iki yöntem vardır. Reflü tedavisinde altta organik bir neden yoksa hastaya asit oluşumunu engelleyici ilaçlar ve mevcut asidi nötralize edici ilaçlar verilir.

Cerrahi tedavide ameliyatla mide ile yemek borusu arasındaki büzgeç kas kuvvetlendirilir Genelde mide fıtığı varsa bazende ilaç tedavisinden sonuç alınamadığında başvurulur. Uzun süre ilaç kullanmak istemeyen hastalarda ise eğer cerrahi tedavi uygunsa ve hasta da istiyorsa uygulanabilir. Hasta cerrahi tedavinin yan etkileri ve komplikasyonlar hakkında mutlaka bilgilendirilmelidir. Reflü hastalığı, kronik bir hastalıktır zaman zaman şikayetler artabilir, azalabilir, kaybolabilir ve tekrarlayabilir. Bu nedenle reflüyü önlemek için hastanın uyması gereken kurallar vardır.

Reflüyü önlemenin yolları:

Yüksek yastıkta yatın (Yatarken vucudun üst kısmı ve baş yüksekte olmalıdır).

Fazla miktarda yemekten kaçının (Fazla yemek mide basıncını artırır ve reflü olasılığı artar).

Az miktarda sık ve düzenli yemek yiyin.

Yiyecekleri yavaş yiyip, iyi çiğneyin.

Yağı azaltın (Kızartmalar, fast food yiyecekler ve margarinden kaçının.

Aşırı yağlı yiyeceklerin midede kalma süresi de yüksektir ve daha fazla mide asidi salınmaktadır).

Çikolatadan kaçının (Çikolatada bulunan metilksantin denen madde yemek borusundaki kasları gevşeterek sinkterde gevşemeye yol açar).

Kahveden kaçının çayı az tüketin (Kafeinli veya kafensiz kahve reflü olasılığını artırır).

Yemek borusunu irite eden maddelerden kaçının.

Alkol, kola, gazoz gibi asitli içecekler, konserve meyve suları, içmeyin.

Çok baharatlı yiyeceklerden, turşu ve sirkeden kaçının (Baharatlar reflünün şiddetini arttırarak midede yanmayı arttırabilir. Bu nedenle baharatlı hazır gıdaları sınırlandırıp yemeklerinize daha az baharat kullanınız.

Yemekten sonra hemen yatmayın en az 1 saat oturun.

İçkilerden kaçının (Alkol mide asidini artırmaktadır).

Sigara ve diğer tütün ürünlerinden sakının (Nikotin yemek borusunun alt kısmındaki büzgeci gevşetmektedir).

Kilo almayın (Şişmanlık reflü şikayetlerini artırmaktadır).

Stresten mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

Sıvı tüketimi mide basıncını arttırdığı için yemeklerde değil, öğün aralarında alın.

Özellikle öğünden sonra dar giysiler giymeyip daha rahat giysiler giymeye çalışın.

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır