Romatizma nedir? Eski Yunanca bir kelime olan romatizma, eklemlerde kötü özellikte sıvı birikimi anlamına gelir. Bugünkü bilgilerimizle romatizmanın sadece eklem hastalığı olmadığını, tüm vücut doku ve organlarını ilgilendiren son derece kapsamlı hastalıklar bütünü olduğunu biliyoruz..

Romatizmal hastalıklar kaç çeşittir?

Romatizmanın pek çok türü bulunuyor. Eklemleri, kasları, damarları, omurgayı, iç organları (böbrek, akciğer, karaciğer), deriyi, göz gibi organları ilgilendiren çeşitli romatizma tipleri vardır.

Her eklem ağrısı romatizma mıdır?

Eklemlerimiz en sık kullandığımız bölgelerdir. Tüm vücudumuz gün boyu eklemlere yük bindirir. Kilolu kişilerde bu yük daha da fazladır. Bu nedenle zorlanma, aşırı yük, mekanik olarak sık kullanıma bağlı olarak, travmatik, sistemik hastalıklara bağlı halsizlik durumunda hallerinde de eklem ağrıları sıklıkla görülür. Romatizmal eklem ağrısını diğerlerinden ayıran bazı özellikler vardır.

Romatizmal ağrıları diğer eklem ağrılarından ayıran farklar nelerdir?

Eklemlerde ağrı, şişme ve eklemin hareketlerinde kısıtlanma olur. Bu şişlik belli bölgelerde değildir, eklemin tamamı diğerine oranla farkedilir şekilde şişer. Bazen kızarıklık ve sıcaklık da eşlik edebilir. Eklemin üstündeki deride döküntü olabilir. El parmaklarında sararma, solma, ciltte sertlik, ellerde sertlik ve sabahları tutukluk diye ifade edilen şikayetler görülür.

Ağız ve genital bölgede yaralar, gözlerde iltihaplanma (üveit), göz yaşı azalmasına bağlı kuruluk ve saç dökülmesi yaşanabilir. Yürürken bacaklarda uyuşma ve ağrı, damar tıkanıklığına bağlı bacak şişmesi, ayak ve el parmak uçlarında iyileşmeyen yaralar damar romatizmalarında görülür. Nefes darlığı, akut-kronik böbrek yetmezliği, tekrarlayan ateşli karın, göğüs ve eklem ağrıları gibi birçok yakınmaya sebep olur.

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır