Tiroid Nedir? Tiroid bezi boynun hemen önünde bulunan kelebek şeklinde, hormon üreten bir bezdir. Ürettiği hormonlarla vücutta besinlerden enerji oluşmasını sağlar.Tiroid bezinin çeşitli nedenlerle büyümesine guatr adı verilir.

Guatr iki grupta ele alınır:
1. Tiroidin yaptığı hormona göre; Hipertiroidi ve Hipotiroidi olmak üzere iki şekilde görülür.
2. Nodüler Guatr; tiroidin büyümesine bağlı ortaya çıkar.

Guatr Nasıl Ortaya Çıkar?
Tiroid bezi iyodun oluşturduğu hormonla dokuda besinlerin enerjiye dönüşmesini sağlar. Tiroid bezinin az ya da çok çalışması sonucunda ise guatr ortaya çıkar. Guatra neden olan faktörlerin başında iyot eksikliği yer alır. Hastalığın ortaya çıkmasında genetik faktörler de etkilidir. Ülkemizde bazı bölgelerde iyodun hormona dönüşmesini engelleyen maddeler suda ve lahana gibi bazı besinlerde bulunuyor. Orta Anadolu, Karadeniz sahili, Isparta ve Burdur'da iyot eksikliğine bağlı gelişen guatra sıkça rastlanıyor.


Hangi Belirtilerle Ortaya Çıkar?

En sık dile getirilen şikayet, boğazdaki şişkinliktir. İlk dönemde gözle görülür bir şişkinlik ortaya çıkmaz, üçüncü derece guatr fark edilir derecede şişkinliğe neden olur.


Tiroid bezinin aşırı hormon yapmasına bağlı ortaya çıkan halk arasında zehirli guatr diye adlandırılan hipertiroidinin belirtileri; aşırı iştaha rağmen kilo kaybı, sinirlilik, titreme, gözün dışarı doğru çıkması, aşırı terleme, çarpıntıdır. Tiroid bezinin az çalışması sonucu ortaya çıkan hipotiroidin belirtileri ise; kilo artışı, hareketlerde yavaşlama, vücutta su tutulması ve kabızlıktır.

Nasıl Teşhis Edilir?

Muayene, ultrason ve kan tetkiki ile guatr teşhisi konur. Nodül tespit edilen hastalarda sintigrafi adı verilen yöntemle tiroid bezinin fonksiyonel bir haritası çıkarılır. Nodüllerin çalışıp çalışmadıkları tespit edilir. İnce iğne aspirasyon biopsisi adı verilen yöntem ile tiroid kanseri olup olmadığı belirlenir.

Çocuklarda Guatr Görülüyor Mu?

Guatr çocuklarda da ortaya çıkıyor. Çocuklarda ortaya çıkan guatrın kanser olup olmadığı mutlaka araştırılmalı. Ailede guatr kanseri varsa çocuğun boynunda ortaya çıkan beze ve tiroid şişmesi gibi şikayetlerin nedeni araştırılmalı.

Tedavide Nasıl Bir Yol İzleniyor?

Her guatr ameliyat ile tedavi gerektirmez. Estetik kaygı, nefes borusuna baskı, yutkunmada bozukluk, ses kısıklığı, kanser ve kanser şüphesi varsa cerrahi müdahale yapılır. Hasta doğru değerlendirilip doğru zamanda ameliyat edilmeli. Cerrahide hastalığın kanser olup olmamasına bağlı değişiklik yöntemler uygulanıyor. Kanser teşhis edildiğinde tiroid bezi cerrahi müdahale ile tamamen çıkartılır. Kanserin durumuna göre halk arasında atom denilen radyoaktif iyot tedavisi uygulanıyor.

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır