Şube müdürleri sınavsız atanabilmeleri için önce il müdür yardımcısı yapılıyor. Vekâletle yönetimin zirve yaptığı Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) şube müdürlerinin de “hülle” yoluyla atandıkları belirtildi.

Vekâletle yönetimin zirve yaptığı Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) şube müdürlerinin de “hülle” yoluyla atandıkları belirtildi.

Şube müdürlerinin sınavsız atanabilmeleri için önce il müdür yardımcısı olarak görevlendirildikleri, sonrasında da “sınavsız” şube müdürü olarak atandıklarına dikkat çekildi.

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, SGK’deki görevlendirmeleri soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Dibek’in önergesine verdiği yanıtta, SGK’de görevini vekâleten yürüten 19 daire başkanı, 91 şube müdürü, 16 sosyal güvenlik il müdürü, 32 sosyal güvenlik il müdür yardımcısı bulunduğunu bildirdi. Çelik, SGK Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği’ne göre, “görevde yükselme ve unvan değişikliği” için sınav yapılması gerektiğine dikkat çekti. Buna karşın Çelik, SGK’de bugüne kadar şube müdürü kadroları için sınav açılmadığını bildirdi.

CHP’li Dibek, “Şube müdürü olamayan personeli önce SGK il müdürlüklerine müdür yardımcısı olarak atayıp, ondan sonra merkeze şube müdürü olarak tayin ediyorlar. Sınavda başarılı olmadan hülle yolu ile şube müdürü olanların listesi incelendiğinde hiç KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası ve Birleşik Kamu-İş’e bağlı Büro-İş’e bağlı çalışanların olmadığını görüyoruz” dedi.

‘Hakkaniyetle bağdaşmıyor’

Büro-İş Genel Başkanı Mevlüt Boyraz, yasaya göre şef ve şube müdürü olabilmek için sınav şartı arandığını vurguladı. SGK’de ise bu kurala uyulmadığını belirten Boyraz, “Kendilerine yakın buldukları kişileri önce il müdür yardımcısı olarak gönderiyorlar. Bir süre sonra da onu getirip şube müdürü olarak atıyorlar. Böylece sınav yapmıyorlar. Yasada bir boşluk var. Bunu kullanıyorlar.

Yasada şef ve şube müdürlüğü için mutlaka sınav yapılmalı derken bu şekilde bir yöntemin izlenmesi hakkaniyetle bağdaşmıyor. Şube müdürlüğü için bekleyenlerin hakları gasp ediliyor. Motivasyonları çöküyor” dedi. Boyraz, bu şekilde atananların da genellikle Memur-Sen üyesi olduklarına dikkat çekti.

MUSTAFA ÇAKIR / Cumhuriyet

 

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır