Kriminal Polis Laboratuvarı’nın en önemli bölümü Adli Antropoloji kayıp ailelerinin umudu olacak. Kriminal polisince yapılan yeniden yüzlendirme ve yüz yaşlandırma çalışmaları faili meçhul cinayetlerin

Kriminal Polis Laboratuvarı’nın en önemli bölümü Adli Antropoloji kayıp ailelerinin umudu olacak. Kriminal polisince yapılan yeniden yüzlendirme ve yüz yaşlandırma çalışmaları faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması ile kayıp çocukların bulunmasında önemli rol oynadı. BUGÜN Gazetesi, Kriminal Polis Laboratuvarları’nın “kozmik odası” sayılan Adli Antropoloji Laboratuvarı’na girdi. İskelet incelemeleri, yeniden yüzlendirme ile adli yaşlandırma yapılan merkez önemli olayların bir bir çözülmesini sağladı.

ÜÇÜNCÜ BÜYÜK MERKEZ

Merkezin başında yurtdışında adli antropoloji ve yeniden yüzlendirme alanında eğitim alan Emniyet Amiri Dr.Özgür Bulut bulunuyor. Laboratuvarda antropolog ve arkeologlar görev yapıyor. Dr.Oğuz Karakuş, “Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise üçüncü Adli Tafonomik ve Antropolojik Araştırma Merkezi’ni (ATM) Türkiye’de açacağız. Cinayet olayları tafonomik incelemeler ile aydınlatılacak” dedi. ATM kuruluş çalışmaları devam eden Uluslararası Polis Eğitim Merkezi bünyesinde faaliyete geçirilecek. İçerisinde teorik ve uygulamalı eğitim sınıfları ve laboratuvarlar ile 20 bin metre karelik bir uygulamalı eğitim alanı olacak. ATM Avrupa’nın en büyük tafonomik araştırma merkezi unvanını elde edecek. Bu amaçla iki uzman ileri düzey eğitim yapmak üzere Amerika’daki Tennesse Üniversitesi’ne gönderilecek.

ABD’DE EĞİTİM

Adli Antropoloji Laboratuvarı yıllardır kayıp olarak aranan 25 çocuk ile 5 yetişkinin yüzünü yaşlandırdı. Merkezin Türkiye’de bilgisayarla 3 boyutlu yeniden yüzlendirme ve çakıştırma işlemi yapan tek laboratuvar olduğu kaydedildi. Bir hafta süren yüz yaşlandırmalar iki boyutlu gerçekleştiriliyor. Yeniden yüzlendirmede ise bulunan kafatası ile yüz fotoğrafları çakıştırılarak kişinin kimliği tespit ediliyor.

İngilizler eğitim aldı

2012’de kriminal laboratuvarın en yeni uzmanlık alanı olarak hizmete giren merkez kısa sürede uluslararası platformda adından söz ettirdi.

İngiltere’nin saygın eğitim kurumu olan Dundee Üniversitesi Anatomi ve İnsan Kimliklendirme Merkezi’nde görevli Amy Stops ve Jo Knowlton özel izinle merkezde “adli antropoloji ve yeniden yüzlendirme” eğitimi aldı. Eğitimi başarı ile tamamlayan İngiliz adli bilimcilere sertifikalarını Kriminal Daire Başkanı Dr. Oğuz Karakuş verdi.

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır